Praktiskt mentorskap för filmare

Med stöd från Region Blekinge utlyser vi ett antal praktiska mentorskap för filmproduktion, idéutveckling och manusstöd.

Mentorskapet ska möjliggöra för filmskapare i Blekinge att anlita professionella mentorer och filmbolag för praktisk hjälp och vägledning med konkreta filmprojekt.

Det kan handla om idéutveckling, manuscoachning, foto, ljud, klippning, postproduktion, filmmusik, lansering och alla slags producentuppgifter.

Du som söker ska vara huvudsakligen verksam eller skriven i Blekinge och ha ett konkret filmprojekt som du arbetar med. Mentorn eller mentorsbolaget ska finnas i Blekinge.

Hur går det till?

Du mailar oss din ansökan där du berättar vad du behöver hjälp med och vilken mentor du vill anlita, samt vad det kommer att kosta.

Deadline för alla ansökningar är den 20 november 2021.
Vi väljer sedan ut de projekt som beviljas ett mentorskap. Mentorn fakturerar sina insatser direkt till Filmregion Sydost. Vi håller en löpande dialog med dig och mentorn under arbetets gång.

Alla mentorstöd ska vara utbetalade senast 31 december 2021.

Vill du veta mer? Kontakta Christina,tel. 0733-47 72 15 eller Josef, tel. 0733-47 79 10.

Ansök här.

Förslag på mentorer som du kan samarbeta med


Attractio
n Media, Karlskrona

Producentskap, filmfoto, ljudläggning, postproduktion, location scouting, drönare & helikopterfilm / -foto.
Ted Karlberg, ted@attractionmedia.se 

audiola, Karlskrona
Ljuddesign
Ola Hallqvist, ola@audiola.se

Cinematik, Karlshamn
Klippning, filmfoto, tekniklån, manuscoachning, idéutveckling, regi, postproduktion samt drönare
Johan Cederholm, johan@cinematik.se

Frej Creative, Karlshamn
Filmfoto, klippning, drönare
Anton Frej, frejcreative@gmail.com

Kultfilm, Karlshamn
Dokumentärfilm
Per-Anders Rudelius, rudelius@kultfilm.se

Midvinterfilm, Karlskrona
Manusutveckling, regi, dramaturgi, klippning

Mattias Olsson, mattias@midvinterfilm.se

Penzo Photography, Karlskrona
Producentskap, skådespel, casting, regi, location scouting, stillbildsfotografi
Sandra Penzo, sandrapenzo@hotmail.se<

Rebecka Rasmusson, Karlskrona
Dokumentärfilm
ylvarebecka@gmail.com

Sonorous, Karlshamn
Postproduktion inom ljud till film, ljudinspelning på set
Joakim Rydberg, joakim.rydberg@sonorous.se

Är du verksam i Blekinge och vill erbjuda ditt mentorskap här? Kontakta Christina Schöning, christina@filmregionsydost.se.

 

 

 

Taggar: Filmare